بهترین روش شستشوی لباس کودک

مدیر سایت دوشنبه 8 شهریور 1400 - 18:30
بهترین روش شستشوی لباس کودک

روش صحیح شستشو لباس کودک و نوزاد :

سیستم ایمنی بدن کودکان، از بدو تولد، کامل و قوی نیست و همراه با رشد کودک، تقویت و تکمیل می شود. به همین دلیل امکان عفونت و بیماری در بدن آن ها زیاد است و والدین باید بسیار مراقب سلامتی کودکان مخصوصا بدو تولد باشند. لباس کودکان یکی از جاهایی است که احتمال وجود میکروب روی آن زیاد است و اغلب نادیده گرفته می شود.به دلیل پوست حساس و سیستم ایمنی ضعیف بچه ها، شستشوی لباس کودک با ماشین لباسشویی،به تنهایی کافی نیست زیرا باکتری ها به طور کامل از بین نمی برد.در ادامه می توانید روش کامل و اصولی شستشوی لباس آن ها را مطالعه نمایید.

 

قبل از شستشوی لباس کودکتان، این کارها را انجام دهید :

 • لباس کودکان را بعد از خرید و قبل از پوشیدن، باید بشویید. این کار به این دلیل لازم است که این لباس از تولید تا فروشگاه، احتمالا باکتری های مضر را جذب کرده باشد.
 • به لیبل (برچسب) روی شوینده توجه کرده و راهنمای استفاده از آن شوینده را مطالعه نمایید.
 • هنگام خرید شوینده برای کودکان، شوینده مخصوص لباس آن ها را تهیه نمایید. ترجیحا شوینده های غیر شیمیایی و بدون آنزیم تهیه کنید.
 • لباس را چند دقیقه در آب ولرم بخیسانید. در صورتی که مطمئن هستید به بافت پارچه آسیبی نمی رسد، بهتر است از آب داغ استفاده نمایید. آب داغ باکتری ها را تا حد زیادی از بین می برد.
 • لباس کودکان را جدا از بقیه ی لباس ها بشویید تا از انتقال باکتری به لباس آن ها، جلوگیری کنید.
 • روش صحیح شستشوی دستی لباس کودک:

شستن لباس کودک با تاید

1. دستان خود را قبل از شستشوی لباس، بشویید.

دست ها معمولا باکتری زیادی دارند. بنابراین حتما قبل از شستشوی لباس ها، دستان خود را بشویید و ضد عفونی نمایید.

2. استفاده از آب ولرم

هر چه دمای آب بیشتر باشد، لباس ها علاوه بر تمیزی، بیشتر ضدعفونی می شوند. اما مراقب باشید تا از آب خیلی داغ هم استفاده نکنید تا به بافت پارچه آسیب نرسد و همچنین دست خودتان دچار سوختگی نشود.

3. استفاده از شوینده مخصوص

به هیچ وجه از شوینده های معمولی برای شستشوی لباس کودکان استفاده نکنید. آن ها به دلیل پوست بسیار حساسی که دارند، در صورت استفاده از این نوع شوینده ها، به احتمال زیاد دچار حساسیت پوستی می شوند. بنابراین از شوینده های مخصوص لباس آن ها استفاده کنید.

4. خیساندن لباس ها در آب گرم بعد از شستشو

برای اینکه مطمئن باشید تا حد امکان باکتری ها از لباس ها پاک شده اند، بهتر است بعد از شستشو نیز لباس ها را به مدت 30 دقیقه در آب گرم، بخیسانید.

5. خشک کردن لباس ها

برای خشک کردن لباس ها، بهترین گزینه استفاده از نور خورشید می باشد. بسیار مهم است که لباس ها کاملا خشک شوند. به هیچ وجه لباسی که مرطوب است را به کودک نپوشانید در غیر این صورت احتمال ابتلا به عفونت قارچی زیاد است.

روش صحیح شستشوی لباس کودک با ماشین لباسشویی : 

شستشوی لباس های نوزاد

1. لباس کودک را قبل از لباس های خودتان با ماشین بشویید.

 1. شستن لباس در ماشین لباسشویی ممکن است باعث باقی ماندن باکتری در آن شود. اگر ابتدا لباس های خود را شسته و سپس لباس کودک را با آن بشویید احتمال انتقال باکتری به آن ها وجود دارد. همچنین می توانید از ماشین های لباسشویی مخصوص لباس کودک برای شستن لباس آن ها، استفاده کنید.

2. خیساندن لباس ها در آب قبل از ماشین لباسشویی

 1. بهتر است که قبل از قرار دادن لباس ها در ماشین لباسشویی، آن ها در یک تشت آب با دمای تقریبا 35 درجه سانتی گراد قرار داده و نصف لیوان مایع شوینده به آب اضافه کرده و لباس ها به مدت 30 دقیقه در آب باشند و سپس در ماشین لباسشویی قرار بگیرند.

3. ماشین لباسشویی را در حالت دوبار آبکشی تنظیم کنید.

 1. برای اینکه مایع شوینده و باکتری ها به طور کامل از روی لباس ها جدا شوند، بهتر است دو دفعه آبکشی (rinse) شوند. اولین دفعه با مایع شوینده و دفعه دوم بدون آن و فقط با آب.

 نحوه اصولی ضد عفونی کردن لباس کودکان

1. اولین کار برای ضدعفونی کردن لباس، از بین بردن لکه هاست. اکثر لکه ها مثل لکه شیر و گوشت، پروتئینی هستند و پروتئین انواع باکتری ها را جذب می کند. بنابراین قبل از خیساندن لباس در آب، حتما لکه ها را پاک کنید. بهتر است لکه ها را با مایع ضدعفونی کننده لباس بچه که در داروخانه ها هستند، پاک کنید.

2. هرگونه قطرات آب بدن کودک مثل آب بینی، آب دهان از لباس ها باید پاک شود. این قطرات آب هم مانند لکه ها، دارای باکتری هستند و برای پوست کودک خطرناک و مضر می باشند. بنابراین قبل از شستشو، با استفاده از ضدعفونی کننده لباس کودک، این قطرات آب را از روی لباس پاک کنید.

3. ضدعفونی کردن لباس با سرکه سفید

سرکه سفید یک ضدعفونی کننده طبیعی هست. یک یا دو فنجان از آن را در تشت آب ریخته و لباس ها را قبل از شستشوی دستی یا با ماشین لباسشویی، در آن به مدت 30 دقیقه بخیسانید

 بهترین روش خشک کردن لباس کودکان

تا حد امکان لباس ها را پس از شستشو در معرض نور خورشید قرار دهید تا خشک شوند. نور خورشید علاوه بر حرارت و خشک کردن لباس، مانند یک ضدعفونی کننده ی طبیعی عمل می کند. لباس ها باید به طور کامل خشک شوند و کمترین رطوبتی روی آن ها نماند.

سوالات متداول

چه نوع شوینده ای برای شستشوی لباس بچه ها، مناسب تر است؟

برای شستشوی لباس کودکان، از شوینده های بدون آنزیم، بدون رایحه و بو و فاقد هرگونه ماده سفیدکننده یا براق کننده ای استفاده کنید.

توصیه می شود از نرم کننده لباس و مواد ضدالکتریسیته خودداری کنید تا احتمال تحریک پوست کودک کاهش یابد. هنگام خرید و استفاده از شوینده، حتما مطالب روی برچسب آن و روش استفاده را مطالعه کنید.

 شوینده مایع بهتر است یا پودری؟

ترجیحاً از شوینده مایع استفاده نمایید، زیرا مایع لباسشویی برخلاف پودرها، بهتر از تار و پود لباس‌ها شسته و پاک می‌شود. پودرها معمولاً لکه‌های پودری‌ از خود بر جا می‌گذارند که ممکن است برای پوست کودک را مضر باشد. به هیچ وجه برای شستشوی لباس نوزاد، از نرم کننده یا خوش بو کننده لباس که حاوی مواد شیمیایی بوده و برای پوست او خطرناک هست، استفاده نکنید.

لکه های روی لباس را چجوری باید پاک کرد؟

اگر روی لباس کودک لکه هایی مانند لکه شیر وجود دارد، ابتدا آن ها را به مدت کوتاهی با آب سرد بشویید. بعضی از لکه ها، اگر زود شسته شوند، به راحتی با آب پاک می شوند. به هیچ وجه از وایتکس و سفیدکننده ها برای از بین بردن لکه ها استفاده نکنید. در صورتی که روی لباس لکه ای وجود نداشت، نیازی به آب سرد نبوده و آن را با آب گرم بشویید.

نظرات
  نظر شما درباره مطلب
  (بعد از تائید مدیر منتشر خواهد شد)
  • - نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
  • - نظرات شما بعد از تایید منتشر خواهد شد.